e-Grievance Redressal System

ଏହା କିଭଳି କାମ କରେ ?
  • ନାଗରିକମାନେ ସଂଯୋଗ ହେଲ୍ପଲାଇନକୁ ନିଶୁଲ୍କ ନମ୍ବର (୧୫୫୩୩୫)ରେ ଯୋଗାଯୋଗକରି କିମ୍ବା ଇମେଲ, ଫାକ୍ସ, ଲେଟର ଦ୍ୱାରା ନିଜ ଅଭିଯୋଗ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ.
  • ସୂଚନା କେନ୍ଦ୍ର ପରିଚାଳକ ସଂଯୋଗ ହେଲ୍ପଲାଇନରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି କଲ / ଇମେଲ / ଫାକ୍ସ / ଲେଟରକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବେ ଏବଂ ଅଭିଯୋଗକୁ କମ୍ପୁଟରରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବେ. କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ଅଧିକାରୀ ନିଜର କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଅଭିଯୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଏକ ଫାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ.
  • ଯଦି ଅଭିଯୋଗର ସମାଧାନ ନିର୍ଧାରିତ ସମୟ ସୀମାରେ ନ ହୋଇଥିବା ତେବେ ଅଭିଯୋଗକୁ ଇମେଲ, ଫାକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କାରିବା ପାଇଁ ପଠାଯିବ
  • ଏକ ସୁଦୃଢ ତଥ୍ୟ ଇମେଲ କିମ୍ବା ଫାକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପର୍କୀୟ ବିଭାଗକୁ ଦେବା ଶେଷରେ ନିଜ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପଠାଯିବ
To Know Your Grievance Status Please enter Your Ticket Number
Post Your Grievance through

Email: grievance.sanjoghelpline [at] gmail [dot] com

ଯୋଜନା

  • ଗ୍ରାମୀଣ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ସ୍ୱଚ୍ଛତା : RWSS
    RWSS ଏକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରିକଳ୍ପନା ଯେ ଏହାକି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଜ୍ଞାନର ସଚେତନତାର ସଂଚାରଣ ବୃଦ୍ଧି, ବିକଶିତ ପରିମଳ ଏବଂ ବିକଶିତ କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ଜଳ ଶୁଦ୍ଧିକରଣ କାରିବା ଦ୍ୱାରା ପାଇପାରିବ. ଶୁଦ୍ଧ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ପରିମଳର ସୁବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ବର୍ଦ୍ଧିତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାମ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ବିକାଶ କରାଯିବ ଏହାର ଉଦେଶ୍ୟ I
  • ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗ୍ରାମ ସଡକ ଯୋଜନା : PMGSY
    PMGSY ର ପ୍ରାଥମିକ ଉଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସୁଦୃଢ ଗ୍ରାମୀଣ ଯାତାୟାତ ବ୍ୟବସ୍ତା ଯେଉଁ ଥିରେ ସବୁ ଋତୁ ଅନୁକୂଳ ରାସ୍ତା (ଆବଶ୍ୟକ ନାଳ, ପୋଲ, ଜଳନିକାଶ ସଂରଚନା ସହ ଯେ ପୁରା ବର୍ଷ ସଞ୍ଚାଳିତ ହେଉଥିବା) ମାଧ୍ୟମରେ ଯୋଗାଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କାରିବା. ଯେମିତିକି ଦାସ ଯୋଜନା ସମୟ (୨୦୦୭)ର ସମାପ୍ତି ଯାଏ ୨୦୦୦ ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ସହ ସମସ୍ତ ଅସଂଯୁକ୍ତ ଆବାସ ତିନିବର୍ଷ (୨୦୦୦-୨୦୦୩ ) ଏବଂ ୫୦୦ ବ୍ୟକ୍ତି ଜନସଂଖ୍ୟା ସହ ସମସ୍ତ ଅସଂଯୁକ୍ତ ଆବାସ ଅଛନ୍ତି. ପାର୍ବତ୍ୟାଞ୍ଚଳ (ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ, ସିକିମ, ହିମାଚଳପ୍ରଦେଶ, ଜାମ୍ମୁ, କାଶ୍ମୀର, ଉତ୍ତରାଞ୍ଚଳ) ଏବଂ ମରୁଭୂମି ଅଂଚଳ (ଯେମିତିକି ମରୁଭୂମି ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ମ) ଏହାସହ ଜନଜାତିୟ (ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି - ଭି) କ୍ଷେତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧରେ,୨୫୦ ଲୋକ ଏବଂ ଏହାଠୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ସହ ଅବସିକଙ୍କ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଏହାର ଉଦେଶ୍ୟ.
  • ତୃପ୍ତି : TRIPTI
    TRIPTI ର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଦରିଦ୍ରମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ-ଆର୍ଥନୀତିକ ସ୍ଥିତିକୁ ବର୍ଦ୍ଧିତ କାରିବା, ବିଶେଷତଃ ଓଡ଼ିଶାରେ ୧୦ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୦୯ରୁ ୫ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦ ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିବା ମହିଳା ଏବଂ ସ୍ୱାଭାବିକ ସାମାଜିକ ସୁବିଧାରୁ ବଂଚିତ ଗୋଷ୍ଠୀ., ଏହି ପରିକଳ୍ପନା ବିଶ୍ୱ ବ୍ୟାଙ୍କର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିକାଶ ପତିନିଧି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ୱାରା ସାହାଯ୍ୟପ୍ରାପ୍ତ ଏବଂ ଓଡିଶା ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ପାଟଣା ପଚାରକ ମଣ୍ଡଳ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି, ଏହା ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ପଂଚାୟତି ରାଜ ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଏକ ସମାଜ
  • ଜନନୀ ଶିଶୁ ସୁରକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକର୍ମ : JSSK
    ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଆରମ୍ଭିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଯାହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ରୁଗଣ ନବଜାତମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା, ଯେଉମାନେ MMR ଏବଂ IMR ରୁ କମେଇବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲୋଡିଥାନ୍ତି. JSSK ଏକ ନୂତନ ପ୍ରାରମ୍ଭ ଯାହା ସମ୍ପୂର୍ଣ ରୂପେ ମାଗଣା, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନକୁ ପ୍ରସବ ସମୟରେ (ଉଭୟ ସାଧାରଣ ଏବଂ ସିଜରିଆନ ଅପରେସନ) ଏବଂ ରୁଗଣ ନବଜାତ (ଜନ୍ମର ୩୦ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ) ମାନକୁ ନାମିତ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ପ୍ରଦାନ କରେ. ଏହି ବ୍ୟବସ୍ତାରେ ମାଗଣା ପରାମର୍ଶ ପରିବହନ, ମାଗଣା ଔଷଧ, ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ, ମାଗଣା ରକ୍ତଦାନ, ମାଗଣା ଚିକିତ୍ସା, ଏବଂ ନିଃଶୁଳ୍କ ଉପୟୋଗକର୍ତ୍ତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି I